شرکت پارس گهر
با سری آموزشهای گام به گام روش کار با رزین اپوکسی به زبان ساده همراه شما هستیم. در این سری آموزشی از خصلتهای رزین اپوکسی تا روش کار با رزین اپوکسی به طور کامل و به زبان ساده توضیح داده میشود.
در ادامه با قسمت اول این سری آموزشی با ما همراه شوید ..

مقدمات کار با رزین اپوکسی (1)

 

اصطلاحاتی که قبل از کار با اپوکسی باید بدانید :

مراحل پخت(سخت شدن) رزین اپوکسی

اختلاط هاردنر و رزین اپوکسی آغاز یک واکنش شیمیایی است که آن را از حالت مایع به جامد تبدیل می‌کند. کل این زمان واکنش شیمیایی را ‌ curing time یا زمان سخت(پخت) شدن می‌گویند. وضعیت ژل شدن نیز حالتی است که در حد فاصل بین حالت مایع و سخت شدن اتفاق می‌افتد و مطابق شکل 1می‌باشد. پخت اپوکسی در سه مرحله زیر خلاصه می‌شود:

شکل 1-مراحل پخت رزین اپوکسی مخلوط شده با هاردنر و تاثیر دما بر آن

شکل 1-مراحل پخت رزین اپوکسی مخلوط شده با هاردنر و تاثیر دما بر آن

 

 

1-زمان قابل اعمال(حالت مایع)

به مدت زمانی گفته میشود که مخلوط رزین اپوکسی و هاردنر همچنان مایع بوده و ویسکوزیته آن افزایش نیافته است و قابلیت اعمال در محل کار را داراست و به شکل ظرف و قالب در می‌آید. کلیه فرایند اعمال می‌بایست در همین بازه زمانی انجام شود تا در انتهای کار، یک پیوند پلیمری مستحکم بدست آید.

 

رزین اپوکسی

 

 

2-پخت اولیه(حالت ژل)

در این مرحله، مخلوط رزین اپوکسی و هاردنر شروع به سفت شدن می‌کند و قابلیت کار کردن و اعمال را از دست می‌دهد بطوریکه حالت چسبناکی پیدا کرده و دیگر بخود شکل نمی‌گیرد. اگر نیاز به اعمال لایه دوم و بیشتر باشد بطوریکه بصورت شیمیایی به لایه اول بچسبد، می‌بایست در همین مرحله اعمال گردد چون هنوز واکنش شیمیایی مخلوط اپوکسی به پایان نرسیده است.

 

 

 

3-پخت نهایی(حالت جامد)

در این حالت مخلوط اپوکسی بصورت جامد درآمده است و قابلیت شکل دهی و ساب پذیری را دارد. در این مرحله سطح کار با ناخن انگشت فرو نمی‌رود و مخلوط اپوکسی پس از هفت روز به 95 درصد مقاومت نهایی خود رسیده است، لذا در این مرحله میتوان کلیه گیره‌ها و فیکسچرها را جدا کرد. پنج درصد باقی مانده از استحکام نیز بعد از هفت روز استحصال می‌گردد. باید توجه داشت اگر در این مرحله نیاز به لایه دوم و بیشتر باشد، مخلوط جدید اپوکسی دیگر بصورت شیمیایی به لایه اول نخواهد چسبید و می‌بایست ابتدا کلیه مراحل آماده سازی سطح و تمیزکردن آن بر روی سطح اول انجام شده و سپس اقدام کرد(جهت آشنایی با فرایند آن، بخش آماده سازی سطح را مطالعه کنید).

 

مفهوم زمان پخت(Curing time)

عمده زمان کار با اپوکسی شامل زمان اعمال و سخت شدن آن می‌شود. زمان اعمال، مدت زمان در دسترس جهت اختلاط،اعمال، هموارسازی(Leveling)، شکل دهی، مونتاژ و تثبیت می‌باشد. زمان سخت شدن یک اپوکسی از آنجایی اهمیت دارد که تعیین کننده موارد ذیل خواهد بود:

 • مدت زمان انتظار جهت باز کردن بست‌ها و فیکسچرها
 • مدت زمان انتظار جهت ساب زدن و سمباده زنی و اعمال سطح جدید یا مرحله بعدی فرایند

 

 دو عامل تعیین کننده و بسیار مهم در زمان کار با مخلوط اپوکسی و پخت آن، سرعت پخت کنندگی هاردنر و دمای اپوکسی می‌باشد:

سرعت (پخت کنندگی) هاردنر

هر هاردنری دارای یک دمای اید‌‌ه‌آل سخت کنندگی می‌باشد. تقریباً در گستره دمایی 15+ همه مخلوط هاردنر و اپوکسی فرایند فوق الذکر را طی خواهند کرد اما سرعت واکنش آن‌ها بشدت وابسته به دمای محیط می‌باشد. اهمیت انتخاب درست نوع هاردنر با توجه به وضعیت و دمای کار و همچنین نوع کار، میتواند زمان اعمال مناسبی را در اختیار قرار دهد. معمولاً این اطلاعات بر روی لیبل و برگه اطلاعات محصول درج شده‌اند و در قسمت Pot life می‌توانید آن را بیابید.

Pot life اصطلاحی است که برای مقایسه سرعت پخت هاردنرهای مختلف از آن استفاده می شود. اصطلاحاً واحدی از زمان می‌باشد که مقدار مشخصی از مخلوط اپوکسی(معمولاً 100 گرم) در دمای معمول(72 درجه فارنهایت/22 درجه سانتی‌گراد) بصورت مایع باقی می‌ماند. از آنجایی که در اندازه‌گیری Pot life مقدار و حجم معینی از مخلوط اپوکسی و هاردنر بکار میرود لذا عموماً زمان Pot life از زمان قابل اعمال(که معمولاً بصورت یک فیلم 2-4 میلی‌متری است) به مراتب کمتر میباشد.

 

 

بخشهای دیگر آموزش که به مرور تکمیل خواهند شد :

مراحل پخت(سخت شدن) رزین اپوکسی

روش توزین و مخلوط کردن رزین اپوکسی

پرکننده ها و افزودنی های رزین اپوکسی

آماده سازی سطح جهت اعمال رزین اپوکسی

پوشش نهایی جهت محافظت از رزین اپوکسی

تمیزکردن و کندن رزین اپوکسی از سطح

 

دمای اپوکسی

هرچه دمای مخلوط اپوکسی بیشتر باشد، پخت آن سریعتر خواهد بود(مطابق شکل 1). دو عامل دمای محیط و گرمازایی حاصل از واکنش شیمیایی هاردنر با اپوکسی، بر زمان سخت شدن آن موثر می‌باشند.

منظور از دمای محیط دمای هوا یا موادی است که در ارتباط با اپوکسی قرار دارند. عموماً دمای هوا را همان دمای محیط در نظر می‌گیرند مگر آنکه مخلوط اپوکسی بر روی سطحی با دمای متفاوت با هوا اعمال گردد. بطور کلی هرچه دمای هوا بیشتر باشد اپوکسی نیز سریعتر سخت می‌شود.

 

کنترل زمان پخت

-جهت کنترل سرعت پخت در دمای آب و هوایی گرم اقدامات ذیل موثر خواهند بود:

 • در صورت امکان از هاردنری با سرعت پخت و یا واکنش پذیری کمتر استفاده شود.
 • مخلوط کمتری از اپوکسی تهیه شود تا سریعتر مصرف شود.
 • مخلوط اپوکسی در ظرفی با مساحت بیشتر(مانند ظرف رولر نقاشی) ریخته شود تا دمای حاصل از واکنش در محیط پراکنده شده و زمان اعمال بیشتری در دسترس قرار گیرد.

 


 

فیلمهای آموزشی :

مشاهده آنلاین در آپارات

 

برای دانلود 6 گام به صورت یکجا با توضیحات کامل تر از این صفحه بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

 

در صورتی که در مورد اپوکسی چوب و اپوکسی دکوراتیو نیاز به آموزش دارید پیشنهاد میکنیم به سایت اپوکسی کار مراجعه نمایید:

www.Epoxykar.com

99 thoughts on “آموزش گام به گام کار با رزین اپوکسی به زبان ساده (1)

 1. سلام و خسته نباشید من میخوام از رزین اپوکسی برای ساخت صفحه روی کابینت استفاده کنم اگر قابلمه داغ روی آن بزاریم مشکلی پیش خواهد آمد یا نه ممنون از پاسختون

 2. سلام و قت بخیر.ممنون از توضیحات کامللی که داده بودید.
  من کارم مرتبط با چرم هست.
  برای پرداخت لبه ورنگ آکیزی اون به شدت مشکل دارم.تا حالا از چند ماده مختلف استفاده کردم و به نتبجه دلخواه نرسیدم.
  محلولی هم استفاده کردم که به اسم رزین به من فروخته شد اما به رنگ سفید بود که اطلاعات علمی درموردش ندارم اما اون هم خیلی به دلخواهم نبود. اگر براتون امکان داشت محصولاتی که هم برای پرداخت هم برای خود رنگ و زیر رنگ و استر رنگ در مورد لبه های چرم وجود داره به من معرفی کنید.

 3. سلام.وقتتون بخیر.خواستم بدونم از رزین میتونم به تنهایی برای لعاب و پوشش ظروف سرامیکی و سفال استفاده کنم.؟ ظروفی مثل فنجان و بشقاب.لطف میکنید اگر جواب بنده رو سریع بدین خیلی لازم دارم.سپاسگزارم.

 4. با سلام و عرض ادب
  مقاله بسیار جالبی بود و چیزهای ارزشمندی یاد گرفتم. همچنین از اینکه به سوالات، بسیار با حوصله پاسخ دادید لذت بردم. ممنون میشم به سوالات من هم پاسخ بدید.
  سوال 1: اگر زیورآلات رزینی با رعایت همه موارد صحیح در مرحله ساخت درست بشن(از قبیل: انتخاب رزین و هاردنر مناسب – میزان اختلاط صحیح – روش پخت صحیح و …) عمر مفید این زیورآلات چقدر هست؟ (از لحاظ زرد نشدن – شفاف ماندن – مقاومت و …)
  سوال 2: آیا اگر این زیورآلات با بدن فرد استفاده کننده بطور طولانی مدت تماس داشته باشه، برای شخص ضرری داره؟ (از نظر حساسیت پوستی و یا هر مورد دیگری)
  سوال 3: بهترین شرایط نگهداری و استفاده از زیورآلات رزینی برای طول عمر بیشتر چیه؟
  با سپاس فراوان

  1. سلام
   1) رزین اپوکسی مقاومت خوبی دارد ولی چون معمولا به زیورآلات رنگ اضافه میشود پس نگرانی از بابت زرد شدن ندارید.
   2) در این مورد نمیتوان نظر قطعی داد .. اگر رزین اپوکسی و هاردنر دقیقاً طبق نسبت اختلاط صحیح و اصول کاملاً علمی مخلوط شوند و به طور کامل cure شود (پس از یک هفته) نباید مشکلی از بایت آلرژی داشته باشد ولی درصورتی که هاردنر یا اپوکسی آزاد داشته باشد احتمال این مسئله زیاد است.
   3) اگر مرتباً پولیش بشود از نظر شفافیت و براقیت عالی خواهد ماند و از نظر استحکام در صورتی که در مجاورت مداوم آب نباشد مشکلی نخواهد بود و مقاومت بالایی دارد.

   موفق باشید

   1. با سلام و تشکر از بابت پاسخگویی شما

    1) محصولی که در لینک http://parsgohar.ir/هاردنر-سیکلو-آلیفاتیک/
    معرفی کردید (هاردنر سیکلو آلیفاتیک(Cyclo Aliphatic Curing Agents)) در توضیحش نوشته شده که محصولی شفاف ، بی رنگ و مقاومت خوب در برابر زرد شدن داره.
    آیا این هاردنر در ساخت زیورآلات رزینی هم قابل استفادس و از لحاظ مقاومت فیزیکی، زرد شدن و حساسیت زا نبودن مشکلی نداره؟
    2) در مورد حساسیت زا نبودن رزین در صورت اختلاط درست، منظور از میزان اختلاط صحیح رزین و هاردنر اینه که یعنی حتی یه اپسیلون هم نباید اضافه یا کم باشه؟
    3) وقتی میگیم رزین نباید در مجاورت مداوم آب باشه، منظور از مجاورت مداوم چیه؟ چون مثلا دستبند یا انگشتری که به دست انداخته میشه، گاهی به آب میخوره و گردنبند بیشتر در تماس با عرق بدن قرار داره.
    4) سوال آخر اینکه آیا رزین در برابر عطر یا اسپری ها هم مقاومه یا نه؟

    ببخشید که سوالها زیاد شد و خیلی حساسیت نشون میدم، ولی برام خیلی مهمه که چه محصولی با چه ویژگی هایی میخام به مشتری عرضه کنم و رضایت مشتری برام خیلی مهمه.

    1. در ضمن برای خرید رزین و هاردنر مخصوص زیورآلات رزینی از شما چطور باید اقدام کنیم و قیمتش لیتری چنده؟
     من از این رزین برای ساخت زیورآلات رزینی و همچنین زیورآلات رزین و چوب و زیورآلات رزین و سنگ می خوام استفاده کنم.

     1. سلام.میشه بفرمایین برای تهیه رزین و هاردنرش برای ساخت زیورآلات چطور باید اقدام کرد

    2. 1) بله در مقابل زرد شدن و مقاوت فیزیکی بسیار خوب هست ولی از نظر حساسیت بعد از کیورینگ تست نشده.
     2)بله باید با بالاترین دقت انجام شود.
     3) آب خوردن موقت اشکالی ندارد ولی نیاید به طور کامل در آب قرار گیرد و یا در آب بماند.
     4) تستی در این زمینه انجام نداده ایم.

     موفق باشید

 5. باسلام
  من از رزین اپوکسی برای پوشش سطح چوب استفاده میکنم.اما مشکلی که در اکثر مواقع دارم اینه که علیرغم اینکه رزین و هاردنر رو به ارامی مخلوط میکنم باز هم حباب ایجاد میشه و این حباب بر روی سطح کار هم میمونه و برای از بین بردنش از حرارت مشعل استفاده میکنم اما درین حالت روی سطح کار چهار خانه هایی شبیه لانه زنبور ایجاد میشه.این کار رو با رزین های مختلف امتحان کردم حتی برای کاربرد های دیگر.ایا روشی برای از بین بردن حباب وجود دارد؟؟
  با تشکر

  1. سلام
   رزین را به چه شکلی پخش میکنید؟
   اکثر دوستان از ماله و کاردک استفاده میکنند که همین باعث وارد شدن حباب میشود. بهتر است اپلیکاتور با ابعاد موردنظر (وسیله ای که رزین را روی سطح با قطر یکسان پخش کند) استفاده کنید و آنرا رها کنید تا level شود.

  1. سلام ، روز بخیر
   برای تلفیق با چوب کد خاصی وجود دارد که بهتر است با کارشناسان شرکت تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را انجام دهند.
   برای تلفیق با بتن منظورتان را متوجه نشدم!
   عکس را به ایمیل ارسال کنید: Info[at]parsgohar.ir

 6. با سلام
  واقعا ممنون از وقتی ک میذارید.
  هدف من تلفیق چوب و اپوکسی با هم هست برای کارهای تزئینی
  مثل میز
  میخواستم اگه مقدوره یک نمونه برای بنده برای تست ب همراه نسبت اختلاط ارسال کنید

 7. با عرض سلام من اخیرا با رزین اپوکسی کار می کنم جندین سوال داشتم ممنون میشم پاسخ گو باشید :
  1- بهترین دما برای پخت رزین اپوکسی چه دمایی هست ؟ و حداکثر دمای مجاز جهت پخت رزین اپوکسی چه دمایی می باشد؟
  2- به هنگام استفده از رزین اپوکسی با ویسکوزیته کم کد 205 این رزین سریعا حین کار حباب میزند مشکل چیست ؟

  1. سلام بر شما
   1) بهترین دما برای پخت رزین اپوکسی دمای 25 درجه است. حداقل دمای قابل اعمال بسته به نوع رزین متفاوت بوده ولی پیشنهاد میکنیم در دمای کمتر از 10 درجه اعمال نشود (دمای سطح کار هم نباید کمتر از این باشد) و حداکثر دما 40 تا 45 درجه بازهم بسته به نوع اپوکسی و هاردنر ، ژل تایم و کیورینگ تایم آن متفاوت است.
   2) من نمیدونم کد 205 شما چه رزینی هست، اگر به دیتاشیت آن رزین مراجعه کنید دقیقتر شما را راهنمایی میکند یا دیتاشیت آنرا به ایمیل ما ارسال کنید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.
   موفق باشید

 8. سلام . چندتا سوال داشتم ممنونم اگر پاسخ بفرمایید. 1. اگه رزین مخلوط شده در معرض هوا قرار نگیره باز هم سفت میشه؟ 2 برای اینکه بخواهیم از رزین در حد زیاد مثلا برای پر کردن قالبهای زیادی استفاده کنینم چه وسایلی در بازار وجود دارد.3. ایا وسایلی هست که به صورت صنعتی رزین را داخل قالبهای کوچک مثل انگشتر بریزد ؟

  1. سلام بر شما دوست گرامی
   1) بله، چون واکنش شیمیایی درحال انجام است و در هرحال پس از مخلوط شدن رزین با هاردنر سفت خواهد شد.
   2) منظورتون رو از وسایل متوجه نمیشم! اگر منظورتون دستگاههای پرکن هست باید بگم که برای حجم زیاد بهتره به صورت دستی انجام بشه چون باید مرحله به مرحله (هربار به ارتفاع 5 میلی متر) ریخته بشه درغیر اینصورت باعث ایجاد گرمای زیاد و حباب زدن و ترک خوردن رزین خواهد شد ولی برای حجم کم مثل انگشتر مشکل خاصی نیست.
   3) در این مورد اطلاع ندارم.

   با آرزوی موفقیت

 9. سلام تشکر از سایت بسیار عالیتون .من قصد دارم کار های سه بعدی با رزین انجامبدم .ولی تا حالا در این زمینه کار نکردم .کار اصلی من تولید سفال و رنگ و لعاب هست .ایا این امکان داره که با استفاده از رزین تنگ ماهی سه بعدی درست کنم .هدف من تولید انبوه هست .بزرگواری کنید و از طریق ایمیل بنده رو راهنمایی فرمایید بینهایت سپاسگذارم

  1. سلام بهروز عزیز
   کار با رزین اپوکسی بسیار حساس تر و دقیقتر از کار با رزین پلی استر است، اکثر نکات فنی که باید رعایت شود در این شش گام میتوانید مطالعه کنید و برای اطلاعات تکمیلی در دوره رایگان”هشت کلید عیب یابی رزین اپوکسی” ثبت نام کنید.
   اپوکسی را میتوانید با پیگمنت های معدنی موجود در بازار رنگی کنید.

   موفق باشید

 10. سلام دوباره
  ممنون که راهنمایی کردی و پیگیر هستید
  منتظرم آموزش آنلاین رو برام ایمیل کنید
  حالا یه سوال دارم من میخوام یه رزین و هارد نر بخرم اپوکنرازتون چطوریه باید این کار رو بکنم ؟
  چه مقدار میتونم بخرم منظورم اینه کم هم میتونم بخرم حدود 1لیتر از هرکدام؟
  ممنون میشم مهندس دوباره راهنمایی کنید ؟

  1. سلام مجدد به جناب مهرانی
   شما یکی از همراهان خوب ما هستید و به شما به خاطر ثبت نام در دوره آموزشی هشت کلید عیب یابی اپوکسی تبریک میگوییم..
   شما میتونید درخواست خودتون رو (نام ،کاری که میخواهید با رزین انجام دهید، به همراه آدرس و تلفن) به ایمیل شرکت ارسال کنید تا برای ارسال نمونه با شما هماهنگی بشه فقط به دلیل حجم بالای ایمیلها بهتر هست که بعد از 20 شهریور(پایان تعطیلات تابستانه شرکت) درخواستتون رو پیگیری کنید.

   موفق باشید

 11. سلام خسته نباشید..
  من تمام مطالب رو خوندم و ممنون از اطلاعاتتون.
  من تازه با رزین آشناشدم و شروع به ساخت وسایل زینتی کردم.
  میخواستم بدونم رزین اپوکسی و هاردنر باید چه میزان باشه تا من به نتیجه دلخواهم برسم.
  (رزین اپوکسی و هاردنر مارک رنگین بلاش)
  ممنون🙏

  1. سلام بر شما همراه عزیز
   خوشحالیم که مقالات ارائه شده تونسته به شما کمک کنه ..
   منظورتون رو از اینکه “رزین اپوکسی و هاردنر باید چه میزان باشه” متوجه نشدم! منظور شما نسبت اختلاط هست؟
   اگر اینطوره شما باید این سوال رو از شرکت تولید کننده بپرسید چون نسبتها برای هر کد رزین و هاردنر متفاوت هست.

 12. سلام من میخوام یه میز چوبی درست کنم برا پر کردن حفره ی چوب و بین قطعات چوب باید از چه مواد اپوکسی استفاده کنم و همچنین برا رنگی کردن رزین باید چه ماده ای اضافه کنم

  1. سلام مهدی عزیز
   شما میتونید درخواست خودتون رو برای دریافت نمونه رزین اپوکسی مخصوص چوب (کاری که میخواهید انجام دهید را کاملا شرح دهید تا بهترین کد به شما معرفی شود) به همراه تلفن تماس به ایمیل شرکت ارسال نمایید و بعد از 20 شهریور(پایان تعطیلات تابستانه شرکت) پیگیری کنید.

   موفق باشید

 13. با سلام و خسته نباشید. میخواستم بپرسم دلیل زردشدگی رزین های اپوکسی پس از یک مدت چیست؟ و اینکه رزین اپوکسی رو در مقابل نور خورشید نیز قرار ندادیم. و اینکه ایا روشی برای افزایش مقاومت رزین اپوکسی در مقابل زردشدگی هست یا خیر. ممنون

  1. با سلام خدمت شما جناب میرفرح
   به طور کلی در رزینهای اپوکسی به دلیل وجود حلقه های آروماتیک و شکسته شدن آنها توسط اشعه UV (هم نور خورشید و هم لامپهایی که در محیط وجود دارد میتوانند UV ساطع کنند) پس از مدتی رنگ زرد نمایان خواهد شد.
   این مسئله باعث به وجود آمدن مشکل به خصوص در صنایع هنری و زیورآلات و همچنین صنعت سنگ و ساختمان خواهد شد به همین دلیل کارشناسان شرکت پارس گهر بر روی این موضوع تحقیقات فراوانی داشته اند و توانسته اند به نتایج خوبی دست یابند.
   هاردنر با کد H-2080 تولید شرکت پارس گهر مقاومت بالایی در مقابل زرد شدن دارد و میتواند در این زمینه به شما کمک کند.

   موفق باشید.

 14. سلام خسته نباشید. این روش کاربا رزین اپوکسی ،در واقع همون نحوه پلی استر کردنه؟البته ببخشید اگه سوالم خیلی ناشیانه است.
  من برای اینکه قدم به قدم با آموزشهای شما یاد بگیرم چه موادی و از کجا تهیه کنم؟

  1. سلام به شما دوست گرامی
   کار با رزین اپوکسی تا حدی متفاوت هست همونطور که خصلتهای این دو رزین تفاوت چشمگیری با هم دارن،
   شما میتونید درخواست خودتون رو (نام ،زمینه کار به همراه آدرس و تلفن) به ایمیل یا فکس شرکت ارسال کنید تا هماهنگی لازم برای ارسال نمونه مورد نیاز به همراه دستور مصرف انجام بشه.
   قبل از اون پیشنهاد میکنم حتماً این 6 گام رو به طور کامل مطالعه فرمایید.

   با تشکر

 15. با سلام و خسته نباشید، وقتی رزین اپوکسی رو داخل قالب میریزم رزین اپوکسی به شدت به قالب میچسبه هر چند که اسپری جدا کننده سیلیکون میزنیم ، میخواستم بپرسم از چه جنس قالبی باید استفاده کرد یا اسپری خاصی داره؟ ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا از قالبهای سیلیکون استفاده میکنند یا قالب از جنس پلی اتیلن.
   احتمالاً دمای مخلوط شما به میزان زیادی بالا میره و این هم ممکنه باعث چسبیدن رزین به قالب بشه، اگر حجم زیادی رو یکجا میریزید سعی کنید در چند قسمت بریزید تا دمای واکنش کنترل شود.

 16. سلام
  هدف از استفاده من از اپوکسی کفپوشی براق و ضد خش ، برای کف تلیه عکاسی است. در دو رنگ سفید و مشکی. به این صورت که قسمتهایی از کف باید بصورت براق به رنگ مشکی و یا سفید باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید از چه محصول شما و کدام کد برای هادرنر استفاده کنم . ایا بنظر شما به اندازه کافی مقاوم در برابر خش و شکستگی هست .؟؟ جراکه افراد با کفش روی ان رفت امد میکنند.
  بسیار متشکرم

  1. سلام بر شما جناب آقای ذاکر نژاد
   طی تماس تلفنی شما با شرکت، نمونه مناسب همراه با دستورالعمل برای شما ارسال شد.
   این نکته را باید مورد توجه قرار داد که اپوکسی در مقابل خش های سطحی مقاومت کمتری دارد ولی در صورت ایجاد خط و خش میتوان با یک سمباده بسیار نرم آنرا برطرف نمود و پس از آن پالیش بزنید تا براقیت اولیه حاصل شود.

   با آرزوی موفقیت

 17. سلام
  من میخواهم قطعه ای تولید کنم تو اینتر نت دیدم که رزین اپوکسی را ریخت داخل یک قالب و بعد از خشک شدن شروع به صاب زدن کرد و حالت دل خواه را درآورد
  حال میشه بگید که این مواد سمی است یا برای پوست ضرر دارد یا خیر؟
  از کجا باید تهیه کنیم ؟
  چه مقدار را باهم ترکیب کنیم ؟
  چه مدت طول میکشد که خشک شود ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام بهروز گرامی
   نه دوست عزیز این مواد سمی نیست
   توصیه ما این هست که هنگام کار با تمام مواد شیمیایی حتماً از دستکش و ماسک استفاده کنید چون ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.
   شما میتونید درخواست خودتون رو (نام ،زمینه کار به همراه آدرس و تلفن) به ایمیل شرکت ارسال کنید تا نمونه مورد نظر به همراه دستور مصرف و روش اختلاط برای شما ارسال بشه.
   قبل از اون پیشنهاد میکنم این 6 گام رو به طور کامل مطالعه فرمایید.

   موفق باشید

  1. سلام بر شما
   شما تنها 3 قدم تا شروع کار با اپوکسی و کسب درآمد از اون فاصله دارید :
   1) تمام مقالات و آموزشهای سایت رو مطالعه کنید تا با روش کار اپوکسی آشنا بشید.
   2) فیلمهای آموزشی که بر روی آپارات قرار دادیم رو ببینید و ایده بگیرید و زمینه کار مورد علاقتون رو مشخص کنید (چوب-سنگ-تزئیناتی و …)
   3) با شرکت تماس بگیرید یا ایمیل بزنید و زمینه کاری خودتون رو بفرمایید تا رزین اپوکسی و هاردنر مخصوص اون برای شما ارسال بشه (برای شروع کار 1 کیلو کافی است)

   روی کمک ما هم حساب کنید ..
   موفق باشید

  1. سلام
   اولاً بابت شجاعت و تصمیم گیری در راه اندازی یک فعالیت تولیدی به شما تبریک میگم.
   ثانیاً اطلاعات ما در حوزه اپوکسی ها و هاردنرهای پلی آمین و آمید هست. متاسفانه اطلاعاتی در رابطه با پلی استر ندارم.

 18. سلام و خسته نباشیدد
  من از رزین اپوکسی در زیور الات استفاده میکنم مخلوط به درستی انجام میشود و اول کار بسیار شفاف هست و هیچ مشکلی ندارد ولی روز بعد دونه های بسیار کوچکی روی کار دیده میشوند ممنون میشوم من را راهنماییی کنید

 19. سلام وخسته نباشید.
  من ازین مواد در ساخت زیورآلات استفاده میکنم.
  مشکلی که اینجا دارم اینه که مواد کامل خشک وسفت نمیشند و بعداز گذشت چندروز هم سفت و محکم نمیشند,اطلاعات خاصی هم رو بسته رزین نوشته نشده.من باید چکارکنم که این مواد روی سطح مورد نظرم کاملا سفت ومحکم بشند؟؟درچه شرایط یا دمایی باید نگهداری کنم تااین اتفاق براشون بیفته و نتیجه مطلوب حاصل بشه.
  ممنون میشم پاسخم رو بدید.

  1. سلام,ممنون از پاسختون.
   طرز اختلاط مواد یک به یک هست و دقیقا هم با ترازو اندازه گیری میکنم.ولی نهایتا این مشکل رفع نشده.
   متأسفانه روی لیبل محصول هم اطلاعات خاصی درج نشده

   1. این عامل رو هم چک کنید .. رطوبت محیط نباید زیاد باشد (اگر کولر آبی داخل محوطه کار روشنه خاموش کنید و مجدداً تست کنید، کولر هم تا پایان خشک شدن اپوکسی خاموش باشه)
    قالب هم باید عاری از رطوبت باشه.
    اگر بازهم مشکل حل نشد احتمالاً مشکل از رزین باشه و نسبت اختلاط صحیح نباشه.

    شما میتونید از طریق فکس یا ایمیل یک درخواست مکتوب به شرکت پارس گهر ارسال کنید تا یک نمونه رزین اپوکسی برای شما ارسال بشه و تست کنید.
    لطفاً موارد زیر رو در متن درخواست لحاظ کنید تا مناسب ترین کد برای شما شناسایی و ارسال شود.
    نام و نام خانوادگی
    مورد استفاده شما چیست؟(شفافیت و زرد شدن مهم است یا نه؟)
    روش مصرف به صورت خلاصه
    شماره تماس
    آدرس

    فکس: 02146848090 داخلی 4
    ایمیل: info[at]parsgohar.ir

     1. خواهش میکنم ..
      روش کار شرکت به این شکل هست که درخواست کتبی شما توسط کارشناسان بررسی میشه و درصورت صلاحدید یک نمونه رایگان به جهت تست برای شما ارسال خواهد شد.
      موفق باشید

 20. سلام . عذر میخوام من از رزین اپوکسی برای زیورالات استفاده کردم اما قبل اینکه کاملا کارم خشک بشه فقظ قسمت کمی از سطح کارم خشک شده بود همون قسمت که خشک شده بود اصا شفاف نبود مثل یک شیشه شکسته شده شده بود دلیلش چیه ؟؟

  1. سرکار خانم زرین آذری
   با سلام
   این اندازه که من متوجه شدم، ایراد بوجود آمده در کار شما یکدست و یکپارچه خشک نشدن سطح کار بوده است که می تواند دو علت داشته باشد:
   1-عدم دقت در توزین نسبت اپوکسی و هاردنر ،بخصوص در اندازه کوچک و کم که میزان خطا را افزایش می دهد.
   2-عدم دقت کافی در اختلاط خوب و کافی اپوکسی و هاردنر بصورتی که در قسمتی تجمع مولکول های هاردنر بوده و سریعتر خشک شده است و در قسمتی دیگر تجمع مولکول های اپوکسی.

   مات شدن اپوکسی ها دلایل متنوعی دارد که جهت تشخیص درست آن شما را به راهنمای عیب یابی ارجاع می دهم.
   امکان دیگری هم غیر از مطالب عنوان شده در راهنمای عیب یابی هست و آن اینکه شما از هاردنرهای اپوکسی اصلاح نشده یا Unmodified استفاده می کنید که عموما این نوع هاردنرها به علت عدم بالانس در فرمولاسیون، دارای معایب زیادی می باشند. ممکن است افرادی بجای هاردنر خارجی و مرغوب Modified، مواد اولیه تولید هاردنر را به مشتریان بفروشند که باعث مشکلات زیادی در شرایط خاصی مانند رطوبت بالای هوا، دمای کم محیط و … خواهد شد.

    1. سلام
     مقدار صحیح یا اصطلاحاً استکیومتری اختلاط هر اپوکسی و هاردنری با یکدیگر متفاوت هست و باید به اطلاعات و مشخصات ارایه شده توسط سازنده(و نه فروشنده) مراجعه کرد. برای اپوکسی ها به عبارت EEW و برای هاردنرها به عبارت AHEW دقت کنید. این دو عدد به همراه یک فرمول برای محاسبه میزان اختلاط هاردنر و اپوکسی استفاده می شود.اگر هم از پرکننده ها و سایر عوامل غیر موثر در مخلوط اپوکسی استفاده شود از فرمول های پیچیده تری استفاده می شود.
     Phr=(AHEW*100)/EEW که Phr مقدار هاردنر مورد نیاز برای 100 گرم اپوکسی می باشد.
     اصولا توصیه می شود تا جای امکان از خرید کالاهای بدون مارک، مشخصات فنی و غیر معتبر اجتناب شود چرا که می تواند موجب اختلال در فرمولاسیون پیمانکاران و مجریان اپوکسی شود.

 21. با عرض سلام
  امکانش هست واکنش شیمیایی همزمان بین رزین، هاردنر و حلال استایرن رو توضیح بدید؟ و همچنین فرآورد های (گازهای تولیدی) جانبیش رو.
  به ایمل هم ارسال کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید